Restoran ve Kafelerde Doğru Personel Nasıl Seçilir?

' Restoran ve kafelerde doğru personel nasıl seçilir? ' sorusu işletmeler için oldukça önemli. Cevabı yazımızda!

‘ Restoran ve Kafelerde Doğru Personel Nasıl Seçilir? ‘ , ‘Restoran ve Kafelerde İnsan Kaynakları Uygulamaları Nasıl Yapılır?’ , ‘Doğru Personeli Seçmek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir’ gibi soruların işletmelerde sıkça sorulduğunu ve çözümsüz kaldığını biliyoruz. Biz de, bu soruları cevapladık. Devamı yazımızda!


‘ Restoran ve kafelerde doğru personel nasıl seçilir? ‘ sorusu, hizmet verdiğimiz müşterilerimizin insan kaynakları uygulamaları tarafındaki en can sıkıcı ağrı noktası. Özellikle personel sirkülasyonunun oldukça yüksek olduğu yiyecek&içecek sektöründe, yanlış personel seçimi yapan işletmeler oldukça yıpranabiliyor.

Türkiye’deki restorancılık anlayışında personel seçimi ve istihdamı, birkaç marka hariç, süreçleştirilmiş ve standartları oturtulmuş bir yapıya sahip değil. Genel tabloda işletmeler; oturmuş insan kaynakları prosedürlerini geçtim, adayların mesleki yetkinlik ve işletmeye olan uygunluğuna bile karar verecek yapıya sahip değiller. İşte bu yüzden, personel seçimi ve istihdamı konusu restoran ve kafeler için hep bir ağrı noktası olmaya devam ediyor.

Gelin, birlikte ‘ Restoran ve Kafelerde Doğru Personel Nasıl Seçilir? ‘ sorusunun cevabını birkaç adımda inceleyelim;

1) Aday İhtiyacınız Olan Kişi mi?
Mülakat aşamalarını bölümlendirmek işinize yarayabilir!

Aslında bu soruyu sormadan önce saptanması gereken başka şeyler var. En basiti, gerekli insan kaynağını ve ihtiyacınız olan minimum özellikleri belirleyerek başlayabilirsiniz. Fakat bu, sağda solda dolaşan ve karşılanması mümkün olmayan gerekliliklerle dolu iş ilanlarındaki gibi olmamalı. Bu konu, daha çok insan kaynakları prosedürlerini oluşturmayla alakalı olduğu için şimdilik başka bir yazıda bahsetmek üzere bir kenara bırakıyoruz.

İş ilanınızı verdiniz ve özgeçmişler önünüze geldi. Birkaç adayı gözünüze kestirdiniz ve görüşmeye çağırdınız. Karşınızdaki adayın gerçekten sizin ihtiyacınız olan kişi olduğunu nereden bileceksiniz?

Genelde ilk yapılan, biraz ‘hoşa giden’ bir adayla hemen anlaşmaya çalışmak ve işbaşı yaptırmak oluyor. Fakat bunun tamamen yanlış olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Unutmayın, personel maliyeti yalnızca maaş günlerinde karşılaştığınız bir maliyet değil! Dolayısıyla çalıştırdığınız her personel, aynı zamanda işletmeniz için bir maliyet. Bu yüzden personel seçimini iyi yapmalısınız!

Adayları görüşmeye çağırırken, işe alacağınız pozisyonlarla ilgili beklentilerinizi belirlemiş olmanız gerekiyor elbette. Örneğin bir garson ilanınız varsa o garsondan menü ve mutfak bilgisi, misafire yaklaşma metotları konusunda yetkinlik, masa satışı ve misafir ağırlama gibi konularda bir yetkinlik beklemelisiniz. Bu mesleki yetkinlikleri belirledikten sonra, adaya hakkında bilmeniz gerekenler doğrultusunda ufak bir mülakat süreci hazırlayarak adayın ihtiyacınız olan kişi olup olmadığınız anlayabilirsiniz.

2) Aday İşletmenize Uygun mu?

Adayın işletmenize uygunluğu, en az mesleki yetkinliği kadar önemli. Çok tecrübeli ve yetkin bir aday, sergileyeceği disiplinsiz davranışlarla işletmenize çok büyük zararlar verir. Bu yüzden işletmenizin karakterine ve yapısına uygun adayları tespit etmeni gerekiyor. Markanızın değerlerine, DNA’sına, misyon ve vizyonuna uygun; markanızı iyi temsil edecek adayları seçmek işe alım sonrasında hayal kırıklığı yaşamamak için oldukça önemli. Tabii bunun için önce markanızın kurumsal kimliğinin olması gerekiyor.

Elbette bir insanı yapacağınız ufak bir mülakatta tanımak oldukça zor. Bunun için İnsan Kaynakları uzmanları var zaten. Fakat kendi imkanlarınızla bu işi en azından biraz daha profesyonelce yürütebilirsiniz.

Markanızın önceliklerini, değerlerini, temsil şeklini ve iletişim dilini biliyorsunuz. Bunlara uygun aday profilini önceden çıkarmış olmalı ve bu profili anlamak için gerekli soruları önceden belirlemelisiniz. Hazırlayacağınız sorular ‘sınav’ gibi değil, daha çok sohbet içerisinde sorulan sorular gibi olmalı. Fakat aynı zamanda size istediğinizi verecek nitelikte de olmalılar. Bu yüzden nokta atışı bir liste yapmanız gerekiyor.

Alacağınız cevapları yapabiliyorsanız işletmenize uygunluğu konusunda 1-10 arasında değerler vererek derecelendirin ve en yüksek skorlu mülakat sonuçlarının üzerine yoğunlaşın. Böylece ihtiyacınız olan adayı bulmaya bir adım daha yaklaşacaksınız.

3) Aday Ekibin Yapısına Uygun mu?
İşe alım öncesi adaydan iyice emin olun!

Adaylarla görüştünüz, mesleki yetkinlik ve işletmenize uygunluklarını ölçtünüz. Peki işiniz bitti mi? Tabii ki hayır! Karar vermeden önce son bir adım daha atmanız gerekiyor.

Personel çok yetenekli, tecrübeli ve gerçekten markanızı anlayabilecek seviyede olabilir. Peki ekibinizle uyum sağlayacak mı? İşte bunun için ekibinizi iyi tanımalısınız. Hatta en başından ekibinizi bu sistemle dizayn etmelisiniz. Çünkü çok yetkin bir personeli vasat bir ekibin içinde konumlandırarak hem var olan ekibinizi hem de yeni personelinizi huzursuz edebilirsiniz. Dahası, bu uyuşmazlık işlerin aksamasına sebep olur.

Ekip uyumunun bir diğer yüzü de, tabii ki konumlandırma ve yetkilendirmeye bakıyor. Alacağınız adayları nitelikleri doğrultusunda ‘doğru noktalara’ konumlandırmak ve doğru yetkileri vermek önemli. Aslında restoran müdürü olabilecek bir adayı tutup da garson pozisyonunda konumlandırdığınızda muhtemelen ekibinizin dengesi bozulacak. Artık sadece o adaydan değil, ekibinizin büyük bir bölümünden yeterli verimi alamıyor olacaksınız.

İnsan Kaynakları Detaylı Bir İştir

Elbette ki insan kaynakları yukarıdakilerden ibaret değil. Fakat ilk etapta yukarıdaki önerilerimize dikkat etmenizde fayda var. Bu adımları doğru dizayn ederek doğru personel seçimi yapma şansınızı epey artırmış olacaksınız.

Fakat kesinlikle; eğer hedefleri olan bir işletmeyseniz insan kaynakları konusunu prosedürlere oturtmalı, insan kaynakları uzmanlarını görevlendirmeli ve hatta bir insan kaynakları departmanı oluşturmayı düşünmeye şimdiden başlamalısınız!

Danışmanlık Hizmetlerimizden Faydalanın!

En güvenilir çözüm ortağınız olarak insan kaynakları konusunda da yanınızdayız! Second güvencesiyle iş gücü optimizasyonu danışmanlığı hizmetinden yararlanarak doğru personel seçimi konusundaki endişelerinizden kurtulun!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!

Hakkımızda güncel gelişmelerden haberdar olmak ve bizimle sürekli iletişimde kalmak için bizi takip edin!

Bizimle İletişime Geçin!

Sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçmenizden mutlu oluyoruz! Aşağıdaki mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz;

merhaba@restorandanismanlik.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: