Restoran ve Kafeler İçin Pazarlamanın İpuçları

Restoran ve kafeler için pazarlama olmazsa olmaz bir unsur. Sayıca fazla yiyecek&içecek işletmesi olması, açacağınız ya da var olan işletmenizin potansiyel müşterileriniz tarafından fark edilme olasılığını düşürüyor. İşte tam da bu noktada pazarlama, tüketicinize ‘sizi tercih etme’ sebeplerini sunmak açısından oldukça önemli. Tamam da, restoran ve kafeler için pazarlamanın ipuçları neler? Restoran ve kafeler nasıl pazarlama yapmalı? Bu soruların cevabı yazımızda!


Yiyecek&İçecek pazarlaması sanıldığından daha zor bir alan. Çünkü sektörel dinamikler, sunulan hizmet ve ürünlerin yerinde tüketilmesiyle karlı hale gelebiliyor. Paket servis, gel-al gibi uygulamalar özellikle pandemi döneminde oldukça revaçta olsalar da ticari sürdürülebilirlik açısından yalnızca tamamlayıcı unsurlar. Bu yüzden aslında tüketiciyi mekanınıza getirmenin de bir maliyeti var. Bununla birlikte sayıca fazla rakibinizin olması, rekabeti kızıştıran önemli bir unsur. Dolayısıyla etkili bir pazarlamayla ancak ticari başarı sağlayabilirsiniz.

Konuya böyle giriş yaptıktan sonra, ‘restoran ve kafeler için pazarlamanın ipuçlarına göz atabiliriz. İşte 8 maddede pazarlamanın ipuçları !

1) Tutarlı Bir Marka

Pazarlama yaparak markanıza ait bileşenleri müşterilerinize aktaracağınız için, bunu yaparken tutarlı bir imaj yaratmaya özen göstermelisiniz. Sade bir dille kendini net bir şekilde ifade edebilen, vaatleri ve değer önerileri konseptiyle uyumlu, kendi sektörünün dinamikleriyle örtüşen ve misafir beklentilerine yanıt veren bir marka profili oluşturmak işletmenizi hedef kitlenizin gözünde bir adım öne geçirecektir.

2) Pazarlama Planı Oluşturmak

Pazarlama planı, kitlenize ulaşmak için izleyeceğiniz adımları içeren bir yol haritasıdır. İyi düşünülmüş ve uygulanabilir bir pazarlama planı, yapacağınız pazarlamanın sonuç vermesini sağlar. Bu yüzden bu aşamaya oldukça iyi eğilmelisiniz. 

Marka imajınız, kimliğiniz, değer önerileriniz; kampanya, reklam ve duyurularınız gibi işletmenizi temsil eden bütün bileşenleri tutarlılıkla lanse edebileceğiniz bir plana ihtiyacınız var. Öncelikle hedef kitlenizi tanımalı; onların eğilim, beklenti ve çekincelerini anlamalısınız. Bu işletmenizin avantaj ve dezavantajlarını isabetle belirlemenize de çok yardımcı olacak. Hedef kitle verilerinizi ölçümleyerek iletişim dilinize, hangi pazarlama kanallarınızı kullanacağınıza ve nasıl kampanyalar sunacağınıza karar verebilirsiniz.

Dikkat! Yapılan en büyük hata, yaygın kullanılan kanalları plansız ve bilinçsizce kullanarak kaynak, zaman ve emek harcamak olacaktır. Planınız olmadan pazarlama yapmayın!

3) Pazarlama Kanallarını Etkili Kullanmak
Sosyal medya kanalları etkin kullanılmalıdır.

Pazarlama dünyasında çevrimiçi ve çevrimdışı kanallar mevcut. Sosyal medya, web sitesi, arama motorları, e-posta, sms, tele-pazarlama, basılı kaynaklar, afişler… Her biri farklı kategorilerde kimliğinizi ve satmak istediklerinizi hedef kitleye ulaştırmanın araçları. Bu araçları kullanmadan önce amaçlarınıza hizmet ettiğinden emin olun ve her birinin kendi dinamikleri olduğunu unutmayın.

Pazarlama yaparken, planınız doğrultusunda önceliklerinizin neler olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bununla birlikte temel amacınızın marka bilinirliğini artırmak olduğunu da bir kenara not edin. 

4) Pazarlama Derinleşmek Değil Yaygınlaşmak Demektir!

Severek takip ettiğim pazarlama uzmanı Temel Aksoy’un bir yazısının başlığı olan bu tabir oldukça doğru. Satışlarınızın artmasının yolu daha fazla müşteriye ulaşmaktan geçer. Bu yüzden marka bilinirliğinizi ve tüketicinin karşısına çıktığınız mecraları artırmaya bakmakta fayda var.

Yerel bir restoran ya da tek şubeli küçük bir kafe olabilirsiniz. Fakat günümüzün dijital dünyasında tüketicinin karşısına çıkmak için fiziksel bulunurluk çok büyük bir engel değil. Unutmayın, dijital dünyada pazarlamanın aşamayacağı engel yok! Marka bilinirliğinizi artırmak ve tüketiciyle sıcak temas kuracak yollar oluşturmak, tüketicinin satın alma davranışını sizin lehinize tetikleyecek önemli unsurlar. Bu yüzden kendi hedef kitleniz doğrultusunda yaygınlaşma politikasını benimsemeli ve bilinir/bulunur olmaya çalışmalısınız.

5) Kaliteli ve Tüketime Uygun İçerik
Yemek Fotoğrafçılığı

Hedef kitlenizi tanıyarak hakkını verebileceğiniz bu madde, özellikle sosyal medya gibi hedef kitlenizle kişisel ve sıcak iletişim kurabileceğiniz mecralar için oldukça önemli. Artık duyulara hitap eden bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla markalar yalnızca bir sorunu çözmek ya da ihtiyacı gidermek için yoklar. Aynı zamanda bunu en ‘güzel’ şekilde yapmak gibi bir sorumluluğunuz var. Sosyal medyanın ve dijital kanalların markanızın sanal vitrinleri olduğunu düşünürsek, vitrininiz ne kadar ilgi çekici ve tüketilebilir olursa o kadar iyi. 

Bunun için trendleri takip etmeli ve trendlere ayak uyduracak şekilde kendi özgün içeriklerinizi üretmelisiniz. Bunu yaparken tüketici beğenilerini ve beklentilerini de göz ardı etmeyin. Ayrıca bu aşamada biraz hayal gücünüzü zorlamanızın da faydası olacaktır!

6) Çevrimdışı Kanalları Atlamayın

Evet, dijital kanallarla çok fazla sayıda müşteriye ulaşabilir ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bu aynı zamanda kısmi bir yaygınlaşma anlamına gelir. Hatta etkili bir dijital pazarlamayla tüketiciyi harekete geçirebilir ve sizden satın alma yapmasını sağlayabilirsiniz. Fakat buna karşın, her gün muhitinize gelen yüzlerce potansiyel müşteriyi de mekanınıza çekmeyi bilmelisiniz. 

Sizden hiç haberdar olmayan ve bulunduğunuz lokasyona gelmiş insanları düşünün. Ayağınıza kadar gelen bu müşterileri kaçırmak istemezsiniz. Sizi neden tercih etmeleri gerektiğini, vaat ve önerilerinizi, ürün ve hizmetlerinizi iyi anlatan tanıtım ve reklam çalışmalarıyla bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Bunun için afişler, dijital panolar, yönlendirme tabelaları, eğlenceli duvar yazıları, stickerlar, promosyon standları, el ilanları, promosyon ürünleri gibi bir çok aracı kullanabilirsiniz. 

Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi, bu araçları kullanırken amaçlarınıza hizmet ettiğinden emin olun. 

7) Trendleri ve Verileri İhmal Etmeyin
Google Analytics kullanışlı bir veri aracıdır.

Günümüz dünyası ‘global bir köy’ . Hemen herkesin birbiriyle etkileşim kurabildiği ve birbirinden etkilendiği bir çağda yaşıyoruz. Bu yüzden kitlesel eğilimleri ciddiye almanın vakti çoktan geldi. Herkesin başlı başına bir yayıncı olduğu bir gerçek. Bu konunun detaylarına ‘Dijital Dönüşüm’ temalı yazımızda değinmiştik. Bu yayıncılar dünyasında hayatta kalabilmek için trendleri ve verileri takip etmeniz, iyi okumanız şart. 

Yazı Önerisi: Restoran ve Kafeler İçin Dijital Dönüşümün Temel Adımları

Bunun en temel yolu rakiplerinizi takip ve analiz etmekten geçiyor. Tabii ki başkalarının iş modelini kopyalamak etik ve sürdürülebilir değil. Fakat rakiplerinizin neler yaptığını bilmekten de zarar gelmez. Bir adım daha ileri gitmek isterseniz (kesinlikle gitmelisiniz) , sosyal medya uygulamalarının ve arama motorlarının (özellikle Google’ın) sunduğu veri ve analizlere göz atabilirsiniz. Bu veri ve analizler sayesinde çok daha isabetli adımlar atmanız işten bile değil.

8) Yardım Almaktan Çekinmeyin

Pazarlama çok kanallı ve uzun bir süreç. Sürekli takip ve güncelleme isteyen bir iş. Dolayısıyla her bir aracı etkili şekilde kullanamayabilirsiniz. Ya da tüm süreçleri aynı anda yönetmekte zorlanmanız mümkün. Bu noktada bazı temel çevrimiçi araçlara başvurabilirsiniz. (Örn. Hootsuite) 

Bununla birlikte, daha uygulanabilir ve planlı pazarlama geliştirmek için profesyonel kişi ya da markalardan destek almaktan çekinmeyin. Maliyetini her zaman karşılayacağından emin olabilirsiniz.

Yiyecek&İçecek işletmeleri için pazarlamanın ipuçları bunlarla sınırlı değil. Daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin!


Danışmanlık Hizmetlerimize Göz Atın!

Second Restoran Danışmanlık olarak veri odaklı yaklaşımımız ve yenilikçi anlayışımızla yanınızdayız. Pazarlama Danışmanlığı da dahil, işletmenizin ihtiyacı olan her türlü konuda destek almak için hizmetlerimize göz atın!

Second, ‘Yeni Nesil Restoran Danışmanlığı’ mottosuyla Türkiye’de hizmet veren ilk ‘Restoran Danışmanlık Ajansı’dır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: