Restoran ve Kafeler İçin Dijital Dönüşümün Temel Adımları

Günümüzün dijital dünyasına ayak uydurmak, işletmelerin geleceği için oldukça önemli. Sektör fark etmeksizin her işletmenin bu dünyaya entegre olması şart. Yiyecek&İçecek işletmeleri de, tüketiciyle doğrudan ilişki ve iletişim kurdukları için bu konuya daha çok eğilmeliler. Biz de bu yazımızda ‘Dijital Dönüşümün Temel Adımları Neler?’ Sorusuna cevap vererek bu konuyu sizin için kolaylaştırmak istedik.


Gelişen teknoloji, hayatımızın seyrini değiştiren yepyeni ürünlerle bizi şaşırtmaya devam ediyor. Artık hayatımızın hemen her alanında bize kolaylık sağlayan ‘dijital’ asistanlarımız var. Evimizdeki beyaz eşyalar, cebimizdeki telefonlar, iş yerindeki bilgisayarlar ve hatta internet. Eskiden çok sınırlı sayıda görevi, olabilecek en basit temellerde yerine getiren bu makineler artık güncel yaşamızın çok önemli parçaları. Dahası bir kısmı, alacağımız kritik kararları danıştığımız asistanlarımız. 

Hayatımızın her alanında böyle bir dönüşümün gerçekleşmesi, bizi de o dönüşüme ayak uydurmak zorunda bırakıyor. Hayatlarımıza yön veren bu yeni dünyanın sınırları kişisel yaşamımızda son bulmuyor; iş dünyasını da kökünden etkiliyor.

Bu noktada son yılların trend terimi ‘Dijital Dönüşüm’e eğilmekte fayda var. Her sektörden işletmeler için önemli olan dijital dönüşüm, yiyecek&içecek işletmeleri için de elzem. Fakat bu konu pek alışık olmadığımız terimler içerdiğinden biraz soyut kalabiliyor. Nasıl adımlar atılması gerektiği ve dijital dönüşümün nasıl başlatılacağı pek anlaşılamayabilir, bu çok doğal. Biz de bu yüzden bu yazımızda ‘restoran ve kafeler için dijital dönüşümün temel adımları’ nı paylaşmak istedik. 

Dijital Dönüşümün Temel Adımları

1 )Online Rezervasyon Sistemi
Yalnızca Rezervasyon sistemine geçerek misafir akışını kontrol etmek kaygıları azaltabilir.

Pandeminin hayatımıza bir anda soktuğu ‘temassız dünya’ anlayışı bizi alışkanlıklarımızı gözden geçirmeye itti. Günlük hayatımızda eskisi kadar rahat olamadığımız bu dönemde hijyen ve güvenli bölge anlayışımız çok değişti. Özellikle sosyalleşme alanı olan restoran ve kafelerin imajları büyük ölçüde zedelendi. İşte bu yüzden, bu konuda tüketicilerin algılarını değiştirecek adımlar atmalısınız. 

Bu adımların ilki ‘yalnızca rezervasyon’ sistemine geçmek olabilir. Bu fikir ilk bakışta pek iç açıcı gelmese de, kıymetli misafirlerinize daha güvenli bir ortam sunmak için ideal olacaktır. Quandoo’nun paylaştığı ‘Covid-19 Sonrası Dünyada Gelişin-Restoranlar İçin Dijital Dönüşüm Rehberi’ isimli rehberde aktarılan anket sonucuna göre, katılımcıların %67’si dışarıda akşam yemeğine veya bir şeyler içmeye gitmeyi özledi (NPD Group). Fakat buna rağmen, uzun süredir aktif sosyal yaşamdan uzak kalan tüketicilerin tekrar dışarı çıkmak konusundaki kaygıları da anlaşılabilir. Özellikle uzun kuyruklarda beklemek, kalabalık ortamlarda bulunmak, maskesiz şekilde yabancılarla aynı ortamı paylaşmak gibi kaygılar çok normal. İşte bu yüzden ‘yalnızca rezervasyon’ sistemine geçerek misafir akışını kontrol etmek bu kaygıları hafifletebilir. Bunun için online rezervasyon sistemlerinden yararlanabilirsiniz. 

2) Temassız Menü Uygulaması
İşlevsel temassız menü uygulamalarını kullanarak avantaj sağlayabilirsiniz.

Salgın döneminde bir anda ortaya çıkan ve hızla çoğalan QR Kod Menü üreticilerini görmüşsünüzdür. Bu hizmetlerin pek çoğu temelsiz ve pasif kaldıkları için kullanışlı olmayabilirler. Fakat daha işlevsel QR Kod uygulamaları da mevcut. 

Bu uygulamayı yapmak, salgın döneminin ağır atmosferinde personele olan bağımlılığınızı düşürerek sizi büyük bir maliyetten kurtarabilir. Ayrıca temassız menü uygulamalarıyla sipariş süresini oldukça düşürebilir, kağıt masrafından kurtulabilir, sipariş kayıtlarını analizleriyle birlikte tek bir merkezden görebilir ve misafirlerinize çok daha güvenilir bir deneyim yaratabilirsiniz. Üstelik dijital ortamda menünüzün basılı halinden çok daha şık duracağından şüphemiz yok.

Bazı misafirlerin temassız menü kullanmak yerine geleneksel menüleri kullanmayı tercih ettiğini düşünebilirsiniz. Ama son bir yılda neler değişmedi ki? Kolay kullanımlı, kullanıcı dostu bir QR kod sistemiyle misafirlerinizin bu alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz. Ayrca Second Restoran Danışmanlık olarak yaptığımız tüketici anketinin sonucuna göre katılımcıların %67’si sunulan QR kod menüleri kullandığını ve gayet faydalı bulduğunu belirtti. 

3) Temassız Ödeme Seçenekleri

Her gün yüzlerce kişinin elinden geçen kağıt paralar, ya da kasada açıkta duran ve herkesin kullandığı pos makineleri… Dikkatle bakarsanız misafirlerinizin bu gibi yöntemlerle ödeme yaptıktan sonra ellerini dejenfekte etme ihtiyacı hissettiklerini görebilirsiniz. Sizin bu zorunluluğu ortadan kaldırmanız hem sizin işlerinizi kolaylaştıracak, hem de misafirleriniz için çok daha güvenilir ve hızlı bir deneyim sağlayacak. 

Biraz önce bahsettiğimiz QR kod menü uygulamalarının ek modüllerinde online ödeme seçenekleri mevcut. Bu sistemleri misafirlerinizin hizmetine sunmanız yukarıdaki faydalara ek olarak, misafirlerinizin gözünde çok daha modern ve yenilikçi bir imaj çizecektir. Ayrıca maliyet kontrollerinizi yönettiğiniz otomasyonlarınızı da bu sistemlere entegre ederek ön muhasebe süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz.

4) Dijital Varlığın Kuvvetlendirilmesi
Dijital mecralarda varlığınızı kuvvetlendirmek misafirlerinizle etkileşim içinde olmanın iyi bir yoludur.

Dijital varlık artık herkes için bir zorunluluk. Büyük markalardan bireysel girişimcilere kadar herkesin hedef kitlesine kolayca ulaştığı dijital mecraları iyi kullanmanız ve bu mecralardaki varlığınızı güçlendirmeniz gerek.

Markaların televizyonlarda verdiği boy boy reklamları bir düşünün. Bu reklamların mantığı, televizyon karşısında bolca vakit geçiren çok büyük kitlelere kendi alanlarında ulaşmaktı. Bu yöntem geçerliliğini korumakla birlikte artık tacını dijital mecralara bıraktı diyebiliriz. Verilere göre insanlar dijital mecralarda, televizyon karşısında geçirdikleri vakitten daha fazlasını geçiriyor. Sizin misafirleriniz de öyle. Üstelik televizyon da dahil olmak üzere geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine, onlarla etkileşim içerisinde olabiliyorsunuz. Hem de çok daha düşük maliyetlerle. 

Bunlar bir yana, artık hepimiz bir karar alacağımız zaman ‘Google’ ın kapısını çalıyoruz. İnternette yapılan yorumları okuyoruz, sosyal medyadan araştırmalar yapıyoruz. İşte bu yüzden dijital varlığınızı kuvvetlendirerek tüketicilerin karşısına bu mecralarda çıkmanız önemli. 

Ayrıca, pandeminin kaotik yan etkilerinden sıyrılmak ve uzak kaldığınız misafirlerinizle özlem gidermek için de bu mecraları kullanabilirsiniz. Kampanyalar, değer önerileri, mesajlar, eğlenceli videolar ve aklınıza gelebilecek başka her şey… Bu mecralarla misafirlerinize hepsini kolayca ulaştırabilirsiniz. Bu, tüketicinin gözündeki imajınızı iyileştirecek ve güven tazeleyecektir. 

Bu konu uzar gider. Dijital dönüşüm çağımızın en büyük gerekliliklerinden biri halini çoktan aldı. Fakat bu konuya eğilirken en temelden başlamaya ve iyi planlamalar yapmaya özen göstermelisiniz. Biz bu konudaki temel dört öneriyi açıklamalarıyla paylaşmaya çalıştık.. Ama bu iş burada bitmiyor. Çok daha fazlası var. Bu yüzden yavaş yavaş ve planınıza sadık kalarak ilerlemelisiniz, aksi halde kendinizi çok büyük ve gereksiz harcamalar yaparken bulabilirsiniz. 

Second Restoran Danışmanlık olarak her zaman olduğu gibi bu dönemde de yanınızdayız. Dijital dönüşüm de dahil olmak üzere işletmenizin ihtiyacı olan her konuda hizmete hazırız. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz. 

Restoran ve Kafeler İçin Dijital Dönüşümün Temel Adımları” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: