Restoran Danışmanlığı Nedir?

Türkiye’de binlerce restoran var. Sadece İstanbul’daki restoranların sayısı 30bin’den fazla. Ve tabiri caizse İstanbul tam anlamıyla bir restoran mezarlığı. Bunun en büyük sebeplerinden biriyse, işletme modellerinin doğru kurulup yönetilmemesi. Peki restoran danışmanlığı nedir? Restoran danışmanı ne yapar? Danışmanlık hizmetleri gerekli midir? Bu soruların cevabı yazımızda!


Global ekonomide büyük bir yer tutan yiyecek&içecek sektörünün en önemli unsuru olan restoranların sayısı gün itibariyle Türkiye’de 100bin’in üzerinde. Bunlardan 30bini aşkını ise İstanbul’da bulunuyor. Ne var ki, açılan restoranların çok büyük bir kısmı açılışını takip eden bir yıl içerisinde kapanıyor. Bunun bize işaret ettiği iki önemli sonuç var; 

  1. Sektörde çok fazla sirkülasyon var.
  2. Restoran işletmeleri çok da başarılı yönetilmiyor. 

Bu maddelerden birincisini anlamak çok kolay. Yiyecek&içecek sektörü bazen kolay bulunduğu için, çoğunlukla da oldukça karlı görüldüğü için her daim yatırıma açık, cezbedici görünmüştür. Dolayısıyla her gün yüzlerce restoran açılması kolayca anlaşılabilir. İkinci madde ise o kadar da kolay anlaşılan bir şey değil. 

Restorancılık Anlayışı Değişti
Menüden yemek seçen misafirler

Gelişen teknoloji ve yeni kuşakların harcama gücünü kazanmasıyla birlikte her sektörde olduğu gibi yiyecek&içecek sektöründe dinamikler değişti. Önceden ‘ Ben pişiririm, müşteri yer’ mantığıyla hareket etmek yeterliydi. Yeni dönemdeyse ‘müşteri ister, ben bulur pişiririm’ modeli çok daha doğru. Hatta bu model de artık dallanıp budaklandı. Çünkü artık müşterinin istediğini pişirmeniz yetmiyor. Aynı zamanda onun istediği şekilde sunmanız ve bunu yaptığınızı kitlenize duyurmanız gerekiyor. Bu noktada, oldukça sık kullanılan sosyal medya kanalları da tek başına yeterli değil. Dolayısıyla yeni dönemin anlayışına uygun işletme yapıları kurmadan atılan adımlar çok büyük oranda karşılıksız kalıyor.

Restoran Danışmanlığı Nedir?

Restoran danışmanlığı yatırımcı kanadında çoğu zaman yalnızca ‘know-how’ olarak algılanıyor. Bu algı, bir kişi ya da ekibin birikmiş tecrübesiyle gelip işlerin nasıl yürütüleceğini size göstermesi olarak tanımlanabilir. Fakat günümüzün bilgi çağında bu özelliklerde bir hizmet çok cezbedici gelmeyebilir. Çünkü artık hemen herkes, ihtiyacı olan her türlü bilgiye hızlıca ulaşabiliyor. Dolayısıyla restoran danışmanlık hizmetleri zihninizde güzel çağrışımlar yapmıyor olabilir. 

Buna ek olarak, restoran danışmanlık hizmetlerinin çok soyut ve kişilere bağlı yürütülmesi de hizmet almak isteyenlerin çekince duymasına yol açan etkenlerden biri. 

Önerilen Okumalar

Peki gerçek anlamda restoran danışmanlığı nedir? Restoran danışmanı ne yapar?
Masaya konulan atıştırmalıklar

Restoran danışmanlığı işletmelere ihtiyaç duyulan her türlü hizmeti oluşturup uygulamak, yapısallaştırmak ve takip etmek anlamına gelir. Sektörün ve güncel ticari şartların dinamiklerini bilen markalar restoran danışmanlığı yapabilirler. Böylece işletmenizin her türlü ihtiyacını siz görmeseniz bile fark ederek özel çözümler üretebilirler. İşletmenizin ve markanızın gereksinimlerine cevap verebilirler.

Günümüz çağında harcama dinamiklerinin bilinmesi, gerekli veri ve analizlere göre kararlar verilmesi isabetli danışmanlık hizmetleri geliştirmek için çok önemlidir. Bu yüzden bir restoran danışmanlık firması aynı zamanda veri odaklı olmalıdır. Bireysel tecrübelerin ötesinde, oluşturduğu saydam ve güvenilir bir sistemle hizmet vermelidir.

Second, algılananın aksine yalnızca ‘know-how’ hizmeti vermez. Ayrıca rakiplerinden farklı olarak soyut ve kişilere bağlı hizmetleri yoktur. İşletmenizdeki tüm sorunları saptayarak çözümlerini oluşturur ve uygular. Bu bağlamda Second, yiyecek&içecek işletmeleri için çok yönlü bir danışmanlık ajansıdır. Üstelik bunu, güncel sektörel verilere dayandırarak yapar.

Elle tutulur çıktıları olan her hizmette olması gerektiği gibi Second, danışmanlık hizmetlerini uygulamaya döker. Herkesin bilgiye ulaşabileceği bu çağda asıl ihtiyacın fikirlerin uygulamaya geçirilmesi olduğunun farkındadır. Dolayısıyla işletmenize her türlü çözümü sunan ve bu çözümleri uygulayan bir danışmanlık ajansıdır! Nitekim restoran danışmanlığı da tam olarak bu anlama gelir. 


Hizmetlerimize Göz Atın!

Sizin için geliştirdiğimiz veri odaklı danışmanlık hizmetlerine göz atmak için buraya tıklayın!

Hakkımızda daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz!

Hizmet talepleriniz ve sorularınız için;

merhaba@restorandanismanlik.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: