Kafe Açmak Ne Kadar Tutar?

Restoran ya da kafe açma hayali kuran herkes, zihninde canlandırdığı heyecan verici ve romantik çağrışımlarla dolu bu hayalini gerçeğe dönüştürmek ister. Bu konuyla ilgili ilk akla gelen soruysa ‘ Kafe Açmak Ne Kadar Tutar? ‘ olur. 


Kafe açmak günümüzde pek çok kişinin sıkıcı şehir hayatından ya da kurumsal yaşamın prosedürlerle dolu dünyasından kurtulmak için zihninin bir köşesinde döndürüp durduğu bir fikir. Çoğu zaman başlarda gerçekleştirmesi oldukça kolay ve zahmetsiz görünen bu fikirden, konuyla ilgili birkaç araştırma sonrasında genelde vaz geçilir. Bunun sebeplerinden bir tanesi bu alanın hiç de dışarıdan göründüğü gibi olmaması olsa da bir diğer sebep, konuyla ilgili yeterli ve tatmin edici bilgilere ulaşılmamasıdır. 

Kafe açma fikriyle ilgili araştırmalarına henüz başlamış ve ilk aklına gelen soru ‘ Kafe açmak ne kadar tutar? ‘ olanlar için bu sorunun cevabını vererek en azından kafalardaki bu soru işaretini kaldırmış olalım. 

Nasıl bir yer açmak istiyorsunuz?

Restoran açmanın maliyeti, elbette fikrinizin ölçeğine göre değişkenlik gösterir. Kendi semtinizde semt eşrafına hizmet verecek bir büfe mi, bir sahil kasabasında müdavimleriyle kendini döndüren şirin bir kafe mi, yoksa şehrin en lüks merkezlerinden birinde oldukça şık bir restoran mı açmak istiyorsunuz? ‘Restoran açmanın maliyeti nedir? ‘ Sorusunu sormadan önce buna karar vermenizi öneririz.

Biz yazının devamında, küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri (KOBİ) baz alarak bir örnek oluşturacağız. 

Kafe Açmak Ne Kadar Tutar?

Kiralama
Kafe açmak ne kadar tutar?

Şehrin gözde bir semtinin sık dolaşılan ara sokaklarında bir kafe açmayı düşündüğünüzü varsayalım. Açacağınız mekanın kirası elinizdeki bütçeden düşmeniz gereken ilk gider kalemi olacak. Örnek olarak Cihangir’de bu tip bir yeri kiralamak için ortalama 6000 TL kiranız olacak. Mülk sahibiyle varacağınız anlaşmaya göre başlangıç bütçesinden düşeceğiniz miktar bu rakama göre belli olacaktır. Fakat böyle mekanlar kiralanırken mülk sahibinin isteği genelde 3 aylık kira+1 kira bedeli depozito oluyor. Bunun üzerine emlakçıya vereceğiniz komisyonu da ekleyin. Toplamda 30bin TL başlangıçta mekanınızı kiralamak için verdiniz. 

Tadilat ve Dekorasyon

Mekanı kiraladınız ve artık içerisine yerleşmek istiyorsunuz. Bunu yapmadan önce kiraladığınız yerin yiyecek&içecek işletmesi olmaya uygun hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için önceden oluşturduğunuz bir plan ile işe girişmeniz sizi gereksiz harcamalardan uzak tutacaktır. Bununla birlikte, ortalama bir kafenin çok lüks ya da teferruatlı bir dekorasyona sahip olmadığı sürece bu aşamada harcayacağı miktar 50-80bin tl bandında olur. Tabii ki çalışacağınız firmalara ve seçeceğiniz ürünlere göre bu durum değişse de 2021 yılının Mart ayı itibariyle harcamalar aşağı yukarı böyle. Bu arada, biz bu harcamanın içerisine, mekanın altyapı ihtiyacını öngöremeyeceğimiz için, altyapı harcamalarını eklemedik. Bu miktarın üzerinde bir de kiraladığınız mekanın altyapı masraflarını eklemeniz gerekebilir. 

Mutfak ve Kurulum

Tadilatınızı tamamladınız ve mutfağınızı kuracaksınız, bununla birlikte misafirlerinizi ağırlayacağınız servis salonunun da hazırlanması gerekiyor. Yine verdiğimiz örnekten devam ederek ortalama bir kafenin mutfak masraflarının toplamını size belirtelim. 

3. Nesil kahve vereceğinizi ve bunun yanına trend olan bazı sandviç, atıştırmalık, yemek ve tatlıları servis edeceğinizi varsayarak gerekli ekipmanları ortalama 25-40 bin tl arasında bir fiyata alabilirsiniz.

Salon için yapacağınız harcamalar koyacağınız masa sandalye sayısıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden bu konuda da ortalama rakamlar vermemiz yanlış olur. 

Servis ve Pişirme Araç Gereçleri

Servis ve pişirme gereçleri kalite düzeyleri aynı olsa bile fiyatları nereden aldığınıza göre değişen ürünlerdir. Bu yüzden bu konuda iyi bir araştırma yaparak adım atmanızı öneririz. Nitekim aynı markanın aynı ürünü arasında 2 kat fiyat farkı olabiliyor. Fakat ortalama bir kafe bu konudaki tüm ihtiyacını 10-25bin tl arasında bir maliyetle kapatabiliyor. Tabii ki bu fiyatlar satın alma miktarınıza, ürünlerinizin kalitesine ve nereden aldığınıza göre değişir. Bazı tedarikçilerin vadeli çalışma seçeceği sunduklarını da unutmayın. 

Hammadde Tedariği
Hammadde Tedariği

İşte bu kısım, bundan sonra sürekli size masraf çıkarmaya devam edecek en önemli kısım. Yukarıda yaptığınız harcamaların hiçbirini çok büyük oranda bir daha yapmayacaksınız. Yapmanız gerekse bile toplu halde ve aynı anda yapmanız gerekmeyecek. Fakat hammadde tedariği sürekli, her gün takip etmeniz gereken bir konu olacak. Bu yüzden kesinlikle mekanınıza uygun, size geniş ödeme seçenekleri sunan ve ürün kalitesinden emin olacağınız tedarikçiler bulun. Bu arada, yerel marketlerden alışveriş yaparak hammadde stoğunuzu döndürmeye çalışmak en acı intihar şekli olur. 

Hammadde tedariği aylık ve mevsimsel fiyat geçişlerinden dolayı sabit durmayan bir maliyettir. Fakat ortalama bir kafe açmak için 3-6bin TL gibi bir miktar açılış etabında yeterli olacaktır. Fakat unutmayın, bu gider kalemi sizin sürekli gideriniz olacak. 

Böylece ‘ Kafe Açmak Ne Kadar Tutar? ‘ sorusunun cevabını vermiş olduk. Tabii ki bu rakamların üzerine yolda karşılacağınız pek çok maliyet eklenecek. Fakat en temelde kapılarını açmaya hazır bir kafe için gerekli olan bütçe minimum 120bin TL olacaktır. 

*Pazarlama, personel, baskı ve matbaa vb gibi giderler dahil edilmemiştir. 


Danışmanlık Hizmetlerimize Göz Atın!

Kafe açma hayaliniz mi var? Biz her zaman yanınızdayız! İhtiyaç duyacağınız her konuda yeni nesil anlayışımızla geliştirdiğimiz danışmanlık hizmetlerine göz atmak için buraya tıklayın!

Önerilen Yazılar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: