Restoranlar Açılacak mı?

Son günlerde gündemde olan, irili ufaklı tüm restoranların işletmeci ve çalışanlarının merak ettiği ‘Restoranlar açılacak mı?’ , ‘Restoranların açılması için şartlar neler?’ , ‘Restoranlarda kapasite sınırı var mı?’ gibi soruların cevapları yavaş yavaş netlik kazanmaya başlıyor. Gündemde konuşulan şeylerin başındaysa kapasite ve 45 dakika sınırı geliyor.


2020 yılı boyunca neredeyse hiç faaliyet gösteremeyen ve oldukça zor durumda kalan restoranlarla alakalı yeni kararların alınacağının sinyalini geçen haftaki kabine toplantısında aldık. Bu hafta biraz daha netlik kazanan ‘Restoranlar Açılacak mı?’ Sorusunun cevabıyla alakalıysa bir sürü öneri, söylenti ve öngörü mevcut. Yetkili makamlarca netlik taşımaksızın paylaşılan bilgilerse şu şekilde;

Kapalı Alanda 45 Dakika ve Yüzde 30 Kapasite

Yetkili makamların yaptığı toplantılarda konuşulan ana madde, restoranların başlıkta belirttiğimiz gibi, kapalı alanda ağırlama sürelerini 45 dakika ile sınırlandırmaları ve kapasitelerinin yüzde 30’uyla hizmet vermeleri. Bu sürenin açık alanlarda ise 90 dakika olacağı ve kapasitenin açık alanlarda yüzde 50 seviyelerinde tutulacağı konuşulanlar arasında. 

Türk Standarları Enstitüsü’nden (TSE) Alınacak Önlemlerle İlgili Maddeler

Ayrıca TSE’nin yayınladığı önlem maddelerine göre restoranlar aşağıdaki 8 kriter doğrultusunda hizmet verebilecek ve bu standartlara uyan işletmeler TSE COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi almaya hak kazanacak. Belgenin geçerlilik süresiyse bir yıl olacak. İşte o maddeler;

  • Müşterilere Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorulacak.
  • Müşterilerin ateşleri ölçülecek.
  • Kişi sayısına göre müşteri kabul edilecek. Kapasiteyi aşaması durumunda müşteri içeri alınmayacak.
  • Restoranlarda masalar sosyal mesafeye uygun şekilde hazırlanacak.
  • Çatal, kaşık ve bıçaklar paketli şekilde masaya koyulacak.
  • Maske, mesafe, temizlik kurallarına dikkat edilecek.
  • Her masada hijyen ürünleri olacak.
  • Masalar her müşteriden sonra temizlenecek.

Danışmanlık Hizmetlerimizden Faydalanın!

SECOND Restoran Danışmanlık olarak salgın sonrası döneme özel geliştirdiğimiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için merhaba@restorandanismanlik.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: