Yiyecek İçecek İşletmelerinde Hizmet Kalitesi

Yiyecek İçecek işletmelerinde hizmet kalitesi neden bu kadar önemli? Yiyecek İçecek işletmelerinde Hizmet Kalitesi nasıl sağlanır?


Bugün yiyecek&içecek ve konaklama hizmetlerinde gelinen noktada, hizmet anlayışlarının oldukça sığlaşıp kısırlaştığını söylemek yanlış değil. İşletmelerin anlayışlarından personellerin yetersizliğine uzanan hatalar silsilesi, aslında hata olmalarından ziyade bu işin profesyonellerinin yaptıkları işe karşı bakış açılarını bize gösteriyor olması yönüyle önemli. Zira sıkça dediğimiz gibi İstanbul’un bir restoran mezarlığına dönüşmesi de bundan kaynaklanıyor. 

Misafirlerin algısının değişmesi, yeni kuşakların git gide daha fazla lüks, konfor, estetik ve kalite istemeleri gibi zaruri ama henüz turizm camiasında çok keşfedilememiş  etmenler bir yana; işletmelerin ve personellerin de yaptıkları işe yeteri kadar saygı duymamaları, misafir odaklı davranmamaları, verdikleri hizmetin kaliteden yoksun olması gibi sebepler de bir bir aynılaşan ve seçilmek için hiçbir sebep sunmayan restoranların birer birer kapanmasına, henüz kapanmayanların da kapanma tehlikesi içinde olmasına yol açtı. Fakat burada en önemli unsur elbetteki her şeyden önce işletmelerin ve personellerin yaklaşımları. 

Trendler gün geçtikçe değişir, yeni akımlar baş gösterir, farklı eğilimler ortaya çıkar fakat nezaket ve ilgi asla değişmez. Bu noktada misafir memnuniyetini merkeze alan bir işletmenin, günün trendleri ne olursa olsun tüketicilerini tatmin edebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Salon içerisinde misafirlerine nazik ve empati kurarak yaklaşan, onları anlamak isteyen, problemlerini çözen ve ihtiyaçlarını anında gideren, üst sınıf bir deneyime kapı aralatan personelleri olan bir işletmede misafir memnuniyetsizliği olması pek mümkün değil. Memnuniyetsizlik olmasa bile, bahsettiğim çerçevede belli standartları sağlayan bir servis, günümüz şartları için ayrıcalıklı bir servis olacağından tüketicilerin işletmenizi ayırt edebilmeleri için ellerinde sebep olması anlamına geliyor. 

Özellikle son dönemde sosyal medya üzerinden büyük porsiyonlarda gıdaların akışkan sos yahut peynirlerle süslenerek teşhir edildiği işletmeler ilk bakışta iştah açıcı görünseler de, tüketici ziyaret ettiğinde menüde gördüğünüzden çok daha fazlasını arıyor. Unutulmamalı ki en iyi yemeği kötü bir servisle dünyanın en kötü yemeğine dönüştürebilirsiniz. Fakat en kötü yemekler bile iyi bir servisle memnun edici olabilir.

Önerilen Okumalar

Birisi “Yiyecek İçecek İşletmelerinde Hizmet Kalitesi” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: