Sürdürülebilir Turizm

Sürdürülebilir turizm nedir? İlkeleri nelerdir? Dünya Turizm Örgütü sürdürülebilir turizmi nasıl tanımlıyor?


Turizm sektörü, artan turist sayısı ve kişi başı harcamalarla global ve ulusal ölçekte git gide büyüyor. Bunun olumlu etkileri bir yana, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) benimsediği ve dünyada giderek yükselen ‘Sürdürülebilir Turizm’ ilkeleriyle turizmin verdiği zararlara karşı da yavaş yavaş farkındalık artmaya başladı. Türkiye için konuşmak gerekirse, ‘Yeşil Nesil Restorancılık’ hareketi ve ‘mavi bayrak’ gibi örnekler bu yönde atılmış olumlu adımlardan.

Büyüyen her sektör gibi turizm de büyüdükçe ve daha büyük kitlelere ulaştıkça verdiği hasar artıyor. Bunun önüne geçilmesininse fiziki, kimyevi ve sosyal bir çok olumlu etkisi olacak; ‘sürdürülebilir turizm’ başlığıyla sektör daha güvenli şekilde büyüyecektir.

UNWTO SDG’s

UNWTO’nun benimsediği ‘Sustainable Development Goals’ vizyonu global ölçekte bunu başarmayı amaçlıyor. Eğitim ve denetim programları, raporlar ve bildirilerle dolu bir programları var. Bu bağlamda 12 başlık altında 17 ilke benimseniyor. Bu ilkelerdeki yerel vurgusu ise dikkat çekici.

Biz de çok geç olmadan ulusal ölçekte bu vizyonu benimsemeliyiz. Nitekim ekonomik, sosyal ve fiziki çevremizi korumanın yegane yolu bu.

UNWTO’nun benimsediği ilkeleri hakkında daha fazla bilgi almak için tourism4sdgs.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: