Misafir Neden Önemli ?

Başlıktaki soruya bir çok klişe cevap verilebilir. Buna karşın ‘Misafir Neden Önemli?’ sorusuna cevap vermeden önce bazı verileri tekrar hatırlamayı doğru buluyorum.

TÜİK rakamlarına göre 2018’de turizm gelirleri 29.5 milyar $ seviyesindeydi. Bu gelirin %81.8 i yabancı misafirden elde edilirken 22.5 milyar $ ‘ı kişisel harcamaları oluşturdu. Bu, nispeten iyi tabloya restorancılar olarak biraz daha dikkatli baktığımızda turistlerin harcamalarının %26.7’lik kısmının (pastanın en büyük ikinci dilimi) yeme-içme ve eğlence sektörüne tahsis edildiği görülüyor. Öte yandan hane halkının da her 100 TL’lik harcamasının ortalama 7 TL’si restoranlara kazanç olarak dönüyor. Yani anlayacağınız yiyecek-içecek ve eğlence sektörüne hem turistler hem hanehalkı tarafından ciddi bir talep var.

Yeni kuşak misafir

Hal böyleyken ‘Misafir Neden Önemli’ sorusu sınırlı cevaplardansa daha geniş açıklamaları hak ediyor demek yanlış olmaz. Kişi başı ortalama 647$ harcama yapan yabancı turist ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlarla birlikte (Yabancı Turist: 617$ – Yurt dışında ikamet eden vatandaşlar: 801$ ort.) ; konut kirası, yaşam masrafları gibi oldukça maliyetli bir çok şeye rağmen harcamasının hatırı sayılır oranda yiyecek-içecek ve eğlence sektörüne ayıran hanehalkına bunun karşılığında kaliteli hizmet vermek, sürdürülebilirliğin en temel anahtarıdır. Yanı sıra, en üstten en alta kadar sektörüde çalışan herkesi tatmin ve motive edebilecek miktarların kazanılabileceği bir harcama ortamı, sektöre yönelik bu kadar doyumsuz bir rağbet varken; daha iyiyi öncelemek, daha kaliteli hizmet vermek misafirin memnun, işletmenin karlı, çalışanın motive olmasını sağlayan birincil unsur olacaktır.

Misafir Ağırlayan Restoran

Özellikle, Türkiye’de en yüksek gelire sahip %20’nin yeme-içme ve eğlence sektörü harcamaları %7.8 seviyelerindeyken uluslararası standartları yakalamanın, ayrıcalıklar sunmanın ve fark yaratmanın işletmeniz için maddi kazançların yanı sıra, ciddi bir marka imajı ve rekabet gücü de sağlayacağını unutmamak gerek. Her sektörde olduğu gibi turizm ve yeme-içme sektörlerinde de karar verici konumda bulunan ‘misafir’, tercih ve eğilimlerini git gide daha fazla lüks yiyecek-içecekten yana kullanırken onu anlamak, beklentisini karşılamak ve memnun etmek her işletme için kapsamlı bir kazanç sistemi anlamına gelir.

Ne var ki misafirin verdiği kredinin çok çabuk tükendiğini, özellikle yeni kuşakların tercih ve eğilimlerini değiştirme konusunda çok hızlı davrandığını biliyoruz. Nitekim restoranların yarışırcasına açılıp kapandığı günümüz piyasasında bu tespiti yapmak zor değil.

Bu bağlamda yiyecek-içecek işletmelerinin kendilerini içinde bulunduğumuz piyasa koşullarındaki fırsatları yakalamış saymaları için öncelikle misafir memnuniyetini en üst düzeyde tutmaları ve rakiplerinden ayırıcı özelliklerini muhafaza etmeleri gerekir. Misafir neden önemli sorusunun cevabını önceki cümle sanıyorum ki özetlemiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: